Tipy a triky: Jak říct dětem o stěhováníJak všichni dobře víme, je stěhování pro všechny zúčastněné stresujícím a vyčerpávajícím zážitkem. Je obtížné pro nás, dospělé, musíme všechno připravit, zorganizovat a naplánovat. Ačkoli by se zdálo, že děti nic nemusí, jen se přemístit z místa na místo, nepodceňujme je. Stěhování bývá pro ně mnohem obtížnější, než si myslíme.

Když malým dětem poprvé o stěhování povíte, většinou se rozpláčou a mají pocit, že se jim hroutí celý jejich dosavadní svět. Skutečností je, že domov je pro děti opravdu skoro celý svět. Svět, ve kterém si hrají, odpočívají, potkávají se s kamarády. Je to jejich nejbezpečnější místo plné pocitů štěstí a lásky a to místo jim teď chcete vzít.

Starší děti, které už chodí do školky či školy, jsou těsněji spjaty s okolím a stěhování naruší jejich sociální vazby. Společně se stěhováním budou muset změnit školu a s ní i kamarády.

Ať už se stěhujete s dětmi malými nebo většími, máme pro vás pár tipů, jak jim můžete myšlenku na stěhování usnadnit.

Neotálejte: Řekněte dětem o stěhování co nejdříve, a to nejlépe ihned, co se rozhodnete stěhovat. Buďte si jistí, že jednou z prvních otázek, kterou vám děti položí, bude: „A jak dlouho to už víš?“ Tím, že budou prvními, kdo o tom bude vědět, jim dáváte najevo, že vám na nich opravdu záleží.

Mluvte spolu: Domluvte se a zůstaňte po večeři v kuchyni o něco déle. Sejděte se všichni u jednoho stolu, vypněte televizi a věnujte čas rozmluvě. Je lépe, pokud při této rozpravě budete doma ve svém prostředí, večeře v restauraci by zbytečně odpoutávala dětskou pozornost. Buďte v takovém prostředí, kde se všichni cítíte pohodlně a bezpečně.

Pravidla: Během rodinné rozpravy o stěhování si předem nastavte pravidla. Pokud nejste na takováto setkávání zvyklí, ujasněte si hned na začátku, co si kdo může dovolit. Jedno z pravidel třeba může být, že pokud jeden mluví, nesmí mu nikdo skákat do řeči.

City: Nechte své děti vstřebat všechny informace. Nepočítejte s tím, že budou ze stěhování stejně nadšené jako vy. Nechte je, ať se jdou vzteky vybouřit do svého pokoje nebo trpělivě odpovídejte na všechny jejich otázky. Nechte je vyrovnat se se svými city. Děti potřebují vědět, že byly vyslyšeny.

Trvejte si na svém: Nikdy před svými dětmi nedávejte najevo pochybnosti o novém bydlení. Ze všeho nejdůležitější je jim ukázat, že vaše rozhodnutí je jasné, vážné a neměnné. Pokud budou vaše děti plakat, nezpochybňujte své rozhodnutí. Naopak se jim vše snažte trpělivě vysvětlit. Snažte se, aby vaše případné hádky o stěhování či pochybnosti, které sdílíte mezi dospělými členy rodiny, byly mimo dětský svět. A pozor: děti mají velice dobrá ouška!

Informace: Dejte dětem tolik informací, kolik jen budou chtít. Během diskuze, ve které je s plánem stěhování seznámíte, jim nastiňte základní strukturu: kam se stěhují, do jakého města, jak bude jejich nový domov vypadat. Pokud budou chtít, sami se zeptají na podrobnosti. Hlavně jim dejte čas a prostor, aby vše nové mohly vstřebat.

Otázky: Buďte připraveni, že se potupně budou stále víc a víc ptát. Může se stát, že po společné diskuzi odejdou trucovat do svého pokoje nebo budou natolik zaskočeny, že budou jenom mlčet. Ale postupně, jak se s novou myšlenkou začnou sžívat, bude je napadat spousta dalších a dalších otázek. Mohou přijít za vámi sami nebo můžete společně zopakovat setkání a navrhnout debatu a podrobnostech nového bydlení. Nedovolte starším dětem, aby banalizovaly otázky těch mladších, Každý z nich má právo dozvědět se vše tak, jak potřebuje.

Rodina: Ujistěte všechny, že se stěhujete společně a jako rodina. Mluvte o tom, že každý má na stěhování svůj podíl, rozdejte věku přiměřené a zvládnutelné úkoly! Dejte všem pocit, že jsou potřební a na stěhování se významnou měrou podílí.

Buďte pozitivní: Dejte svým dětem najevo, že stěhování do vašeho nového domova je dobrá věc, pro každého najděte nějaká pozitiva. Např. možnost nových kroužků či samostatný pokoj. Sami hovořte o stěhování jako o něčem, na co se opravdu těšíte. Pokud nadšení budete pouze předstírat, děti vše vycítí.

Buďte realističtí: Neslibujte, co nemůžete dodržet! Pokud své sliby nedodržíte a děti namotivujete ke stěhování smyšlenými ústupky a podvodem, nevznikne z toho do budoucna nic dobrého! Buďte čestní k sobě i svým dětem.Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář