Tipy a triky: Jak co nejlépe zorganizovat stěhování?Stěhování

StěhováníJak co nejlépe zvládnout stěhování? Začátek nové životní etapy v novém bydlení by pro vás neměl být stresujícím zážitkem. Přinášíme vám pár rad a tipů, jak i stěhování zvládnout s nadhledem. Postupujte podle následujících bodů, sepište si je a vytvořte si svůj stěhovací plán tak, abyste zvládli vše potřebné bez zbytečných zmatků.

1. ZAHOĎTE NEPOTŘEBNÉ: Opravdu potřebujete ve svém novém hnízdečku všechny své staré věci? Neztrácejte zbytečně čas balením nepotřebných věcí, jejich převoz je nákladný a stejně byste je dali hned do sklepa a dříve či později vyhodili. Pokud se vám něco teď nebílí, najdete si v tom zalíbení později?

2. ZBAVTE SE NEPOŘÁDKU: Vyhoďte polámané hračky, nářadí, staré oblečení a ostatní věci, které už opravdu nepotřebujete. Pokud se některé z nich dají ještě použít, doneste je na charitu, rozdejte nebo prodejte dál.

3. NEŠETŘETE NA STĚHOVACÍ SLUŽBĚ: Při výběru stěhovací služby se neorientujte podle ceníku služeb, ale na základě zkušeností a doporučení. Výběr někoho, kdo je sice levný, ale ve výsledku vám do stěhování jen vnese zbytečný chaos, jsou zbytečným plýtváním času a peněz. Jak se říká: jednou a pořádně!

4. POŽÁDEJTE O POMOC SVÉ BLÍZKÉ: Víc rukou zvládne více práce. Zapojte do stěhování svou rodinu a přátele. Nebuďte na všechno sami. V příjemné společnosti zvládnete všechno mnohem rychleji a můžete ještě při tom zažít hodně zábavy. Znáte vtipy o stěhovácích?

5. POUŽIJTE KRABICE: Sežeňte co nejvíce krabic různých velikostí. Před tím, než do nich začnete vkládat své věci, se ujistěte, že jsou opravdu čisté, pevné a dají se zavřít. Vhodné krabice můžete sehnat v běžných obchodech, pro svou velikost jsou oblíbené krabice od banánů. Stejně tak krabice od vína jsou ideální na balení skleniček a nádobí. Před použitím každou krabici ze spodu zpevněte lepicí páskou.

6. SÁČKY A PYTLE: Při balení oblečení vám přijdou vhod velké odpadkové pytle. Vejde se do nich obrovské množství oblečení a při skládání věcí do auta měkké pytle dobře vyplní mezery mezi krabicemi.

7. POUŽIJTE SYSTÉM A-B-C: Všechno, co zabalíte, jistě nezvládnete vybalit během prvního dne nastěhování. Označte si krabice, ze kterých budete potřebovat věci přednostně, písmenem A – tak víte, co vše ještě vybalit první den. Písmenem B označte takové věci, které jsou pro vás důležité, ale ne nutně první den po nastěhování. Písmenem C označte sezónní věci, které budete potřebovat až následující (roční) období.

8. POŘÁDNĚ VŠE ZABALTE: Na to budete potřebovat spousty balicího papíru a silnou lepicí pásku. Pamatujte, že všechno, co zabalíte do novin, bude špinavé od černého inkoustu, a nejen že budete mít při balení a vybalování špinavé ruce a muset si dávat pozor na fleky, také bude potřeba při vybalování vše důkladně umýt. Proto doporučujeme použít balicí papír k tomuto účelu stvořený. Navíc jej nemusíte kupovat – stačí požádat v obchodě o již použitý, jistě vám ke krabicím nějaký přidají. J

9. BUBLINKOVÁ FÓLIE: Pro balení křehkých věcí použijte k tomu speciálně určenou bublinkovou fólii. Talíře prokládejte vystřiženými čtvercovými kusy, skleničky několikrát do fólie omotejte.

10. OZNAČUJTE: Propisky jsou ideální na označení a popis krabic: napište si na krabičky (ideálně vždy na stejné místo) obsah krabice, její následné umístění (pokoj) a poznámky, za neklopit či zda se jedná o křehký obsah.

11. VYUŽIJTE CEDULEK: Během balení přidávejte na každou krabici či pytel s oblečením barevné cedulky. Každému budoucímu pokoji přiřaďte jednu barvu a při vybalování jen dodržujte toto jednoduché pravidlo. Pokud najímáte stěhovací službu a nebudete při vnášení věcí přítomni, dejte stejné cedulky na dveře pokojů a domluvte se, aby vám krabice označené např. zelenou dávali do pokoje označeného cedulkou stejné barvy.

12. ODLEHČETE: Myslete na nosnost krabic i na lidskou sílu. Pokud zrovna balíte těžké předměty, zkoušejte postupně, zda krabice opravdu drží a jestli ji ještě unesete. Skládání knížek může být velice ošemetné – mějte krabice raději poloprázdné, než aby se vám pak jejich obsah vysypal na schodišti.

13. POKOJ ZA POKOJEM: Balte podle jednoduchého postupu po jednotlivých místnostech a rozhodně nemíchejte do krabic věci ze dvou pokojů. Toto pravidlo minimalizuje zmatek a ušetří vám při vybalování spoustu času.

14. ZAČNĚTE VČAS: Když si balení včas rozvrhnete, vyhnete se zbytečnému stresu, balit můžete začít klidně po večerech. Pokud se rozhodnete, že každý den zabalíte dvě krabice, za měsíc jich máte šedesát. Začněte na místech, která nejsou tak frekventovaná, např. sklep či garáž.

15. ROZDĚLTE ÚKOLY: Sedněte si se svou rodinou a společně proberte celý postup stěhování, rozdělte jednotlivé role. Nenechávejte všechno na sobě. Vaše děti se budou cítit mnohem potřebnějšími, když jim dáte nějaký malý úkol.

16. PRVNÍ NOC: Balte a vybalujte věci tak, abyste měli první noc kde spát. Zařiďte si provizorní přístřeší, mějte po ruce vše, co budete večer, během noci a ráno potřebovat. Nezapomeňte mít poblíž zubní kartáčky, mýdlo, ručníky, toal. papír a vše potřebné na rychlou a vydatnou snídani. Hodit se vám může třeba i baterka nebo pro zábavu nějaký časopis, křížovky (tužka!)… záleží jen na vás.

17. ZAŘIĎTE SI HLÍDÁNÍ DĚTÍ: Pokud máte malé děti, nezatěžujte je zbytečně stěhováním, pro ně je dostatečně vyčerpávající už samotný fakt nového bydlení. Navíc děti si budou chtít hrát, a to vám může celé balení a vybalování zbytečně protáhnout a znepříjemnit. Domluvte se se svými známými či si na den, dva najměte chůvu. Bude to pohodlnější pro vás i pro vaše děti.

18. PRAVIDLO JEDNOHO POKOJE: Nepobíhejte zmateně z pokoje do kuchyně a zpět. Zařiďte svůj nový domov co nejrychleji a bez zbytečných zmatků. Zařizujte postupně pokoj po pokoji (krabice A). Budete mít vždy alespoň nějaké místo relativně hotové, kde si můžete odpočinout vy nebo vaši pomocníci. Nenechte zmatek a nepořádek, aby ovládli váš nový domov!

19. DEJTE POZOR NA DOMÁCÍ MAZLÍČKY: Pokud máte domácího mazlíčka, netahejte ho do stěhování, mohl by vám i stěhovací službě zbytečně překážet. Raději požádejte o hlídání známého nebo svého mazlíčka na den ubytujte ve zvířecím hotelu. Po příjezdu do nového domova seznamte vašeho mazlíčka i s jeho domovem – místem. Pokud máte kočku, ukažte jí, kde má svůj písek, hračky. Psa zaveďte na jeho místo. Určitě nic nepokazíte, když k novému domovu přidáte i nějaký ten pamlsek.

20. ZABYDLENÍ: Pokud máte již vše vybaleno, udělejte si svůj první sváteční večer v novém domově. Uvařte nebo objednejte si své oblíbené jídlo, pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky… a užívejte si svého nového domova!Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář