Stěhujeme ptačí hnízdoRekonstruujete zahradu nebo jen vyklízíte garáž a našli jste ptačí hnízdo? Malí zobáčkové hladově pípají a čekají na svou ptačí mámu. Vy jste jim však narušili soukromí a rozhodně neplánujete s rekonstrukcí čekat, až vylétnou z hnízda. Co si opeřenou drobotinou počít?

O péči o jiná než domácí zvířata panuje celá řada mýtů. Stejně jako ježkovi stále připichujeme na bodliny jablíčka, i o volně žijících ptácích koluje řada nepravd.

Mýtus č. 1: lidský pach

Pokud se mladých opeřenců dotknete, ptačí rodiče ucítí lidský pach a z opatrnosti se ke svým potomkům nevrátí.

Většina volně žijících ptáků na našem území nemá dostatečně vyvinutý čich, tedy zásah lidské ruky nemá vliv na to, zda se ptačí rodič vrátí či nikoli.

Mýtus č. 2: pitný režim

Dáme mláďátkům napít čisté vody, ta je osvěží a posílí.

Opak je pravdou! Přemíra vody může dokonce mláďata usmrtit. Přijímaná voda odplavuje z těla důležité živiny a minerální látky, což v případě těchto malých tvorečků může mít dalekosáhlé následky.

Mýtus č. 3: žížaly

Zobáčkové v hnízdě se hladově otevírají, hurá na žížaly, ať mají co jíst!

Další omyl, kterého se dopouští celá řada lidí. Kojence také nekrmíte steakem. I když se z lásky ke zvířatům obětujete a žížalu strávníkům dokonce naporcujete, způsobíte akorát ptáčkům bolesti v bříšku.

Jaká jsou fakta?

Pokud najdete ptačí hnízdo s hladovými osadníky, není třeba paniky. V prvé řadě se zamyslete nad budoucím místem pro hnízdo. Aby rodiče své potomky našli, je vhodné jej umístit do vzdálenosti maximálně 10 metrů od původního příbytku. Zohledněte také stav okolí a případné predátory: kočky a dravce. Proto volte ne snadno dostupné a nejlépe částečně kryté místo – i jako ochranu před deštěm.

Klidně a hlavně opatrně vyjměte hnízdo z původního uchycení a odneste na nové místo. Stane-li se, že se mláďat dotknete, nemělo by to mít žádný vliv na jejich přijetí/nepřijetí rodiči. Pokud vám to přeci jen nedá a chcete je nakrmit, namísto žížal uvažte vejce a nasekejte je nadrobno. Má spoustu výživných látek a je lehce stravitelné. Pokud nemáte po ruce vajíčka, lze také rozdrobit psí či kočičí granule.

Krmení mláďat volte raději jako nouzovou variantu, a to tehdy, pokud se jejich rodiče do půl dne ke hnízdu nevrací.

Vidíte, že přestěhovat ptačí hnízdo není nijak obtížné. Za záchranu malých písklat vám bude odměnou pohled na jejich první životní krůčky.Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář