Stěhujeme morčátkoSvého malého chlupatého kamaráda nemusíte na stěhování nijak dlouho předem připravovat, jenom si dejte pozor, abyste jej v nastalém shonu omylem nezabalili někam do krabice k příborům.

Co ale pomalu do krabic zabalit můžete, jsou všechny hračky, misky, napáječky a dobroty, které nejsou právě nutně zapotřebí. Stejně jako u všech domácích zvířat (vyjma snad akvarijních rybiček) doporučujeme týden až dva před stěhováním navštívit veterináře a ujistit se, že je váš morčecí přítel v plné zdravotní kondici. Stěhování znamená změnu prostředí a tedy i jiný poměr drobných parazitů, což by mohlo zvířátku s oslabeným imunitním systémem způsobit nemalé problémy.

V den stěhování si ujasněte, jak budete morčátko transportovat. Zda někde v přenosce na sedačce nebo – a to mnohem raději – na klíně uhnízděné v jeho oblíbeném pelíšku. Podle toho se také vybavte. Do přenosky nedávejte volně pohybující se těžké předměty, mohly by morčátko během jízdy zranit.

Mějte na paměti jednu důležitou věc: morčátka pořád potřebují něco chroupat, ať už seno, mrkvičku, okurku nebo cokoli jiného. Pokud jsou déle jak 24 hodin bez potravy, zauzlí se jim střeva, což následně vede k neschopnosti přijímat další potravu a smrti zvířete vysílením. Proto potřebují morčátka pořád něco hlodat. Ideální je mít během přepravy po ruce trošku sena a namísto vody, která by se vám mohla vylít, třeba salátovou okurku.

Oproti ostatním domácím mazlíčkům mají morčátka svá specifika. Jsou velice náchylná na průvan a změny teplot. Proto, až je budete přenášet venku, dbejte zvýšené opatrnosti. Klec můžete přikrýt šátkem či utěrkou, ale pokud je venku zima, přenášejte morče v jeho teplém pelíšku.

TIP: Jistě jste si všimli, že morčátka mají ráda úzké prostory, kde se mohou pohodlně zahnízdit. Zverimexy už pomalu vycházejí chovatelům vstříc a začínají vyrábět chundelaté „štuclíky“, do kterých se morčátka ráda zavrtávají. Tyto štuclíky jsou pro přepravu naprosto ideální a vyrobit si je můžete i doma.

Po nastěhování do nového příbytku dejte klec s morčátkem na klidné místo, kde nesvítí přímé slunce a hlavně není průvan. Stejně tak klec položte na vyvýšené místo, aby nepřicházel od země chlad. Vzhledem k novému prostředí doporučujeme aplikovat na srst zvířátka ampulku proti vnějším parazitům, předejdete tak zbytečným komplikacím.

Několik dní kontrolujte, jestli váš chlupatý mazlíček přijímá potravu ve stejném množství, než tomu bylo před stěhováním. Jak už jsme řekli – je pro ně potrava životně důležitá.

Během zvelebování nového bydlení nezapomínejte ani na svého zvířecího kamaráda. Snažte se klec mít na klidném a hlavně bezprašném místě, tedy rozhodně ne v místnosti, kde budete vybalovat krabice a třídit jejich obsah. Pokud se tomu přeci jen nemáte jak vyhnout, přikryjte klec šátkem, prach by zbytečně mohl narušit zdraví vašeho morčátka.

Najděte si během vybalování čas a pomazlete se se svým kamarádem. Pohlazení pomůže proti stresu jemu i vám.Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář