Stěhujeme dětský pokojJak co nejjednodušeji odstěhovat dětský pokoj? Zapojte své ratolesti a přidělte jim úkoly podle jejich věku a schopností!

Projděte si společně dětský pokoj a vybírejte, které věci vezmete s sebou a které někomu darujte nebo rovnou vyhodíte. Postupujte stejně jako u svých věcí: je zbytečné balit rozbité hračky, které už nejdou opravit, nebo oblečení, ze kterého vaše dítě už dávno vyrostlo.

Buďte ale citliví, děti se nerady vzdávají svých věcí a ve chvíli, kdy se mají vzdát svého pokoje, budou si úzkostlivě hlídat alespoň své hračky. Uvědomte si, že stěhování s sebou přináší obrovské změny a pro vaše dítě znamená výrazný životní mezník – přicházejí o svůj domov, spolužáky, kamarády a hlavně o prostředí, ve kterém vyrůstali a cítili se bezpečně. Proto se vyvarujte násilného vyhazování hraček a raději udělejte nějaký ten kompromis či ústupek.

Pokud se stěhujete se starším dítětem, dejte mu předem stanovený prostor, aby si mohlo některé věci sbalit samo. Proberte, jak bude jeho nový pokoj vypadat, a společně rozhodněte, které věci se tam budou hodit a které ne. Pokud rozumně dítěti vysvětlíte, že jeho noční stolek není třeba brát, protože v novém pokoji na něj čeká už jiný, popř. necháte dítě si nějaký vybrat, prospějete situaci mnohem lépe, než kdybyste jej bez vysvětlení vyhodili.

Snažte se podněcovat ve svých dětech myšlení o novém domově, ukažte jim, jak bude nový pokoj vypadat a nechte je přemýšlet, které věci ze starého pokoje se do něj hodí a které ne. Možná budete mile překvapeni, co vše děti dokáží. Domluvte se společně na hlavních barvách, které budou v pokoji převládat, respektujte názor svého potomka. Jeho vkus přece nemusí být shodný s vaším. A přeci: kdo bude v pokojíku bydlet?

Děti ve věku 0 – 6 let: Projděte všechny hračky, knížky a oblečení a rozdělte je na dvě hromádky – na ty, které si dále necháte, a na ty, které prodáte nebo darujete svým známým či charitě. Rozhodněte, které části nábytku přijdou do nového pokojíku a které se už nikam nehodí.

TIP: Pokud vaše dítě už odrůstá své malé postýlce, bude lépe rovnou do nového koupit novou, než se se starou stěhovat a pak, třeba za půl roku, pokojík znovu předělávat a zabudovávat postel novou.

Děti ve věku 7 – 11 let: Projděte pokoj společně, dejte svým dětem instrukce, co a jak je třeba roztřídit, nastavte pravidla, co a za jakých podmínek bude odstěhováno. Nechte děti samy rozhodnout, co si nechají a co budou chtít předat dál. Dejte jim k dispozici nějaké krabice na ty předměty, které jsou určeny k prodeji či darování. Snažte se své děti nadchnout pro myšlenku darování svých věcí na charitu. Vysvětlete jim, že jejich hračky udělají radost jiným dětem.

Poté co děti své věci roztřídí, projděte je znovu, ale snažte se respektovat jejich rozhodnutí a jednejte nanejvýš citlivě. Může se stát, že na charitu vytřídí pouze rozbité hračky – buďte trpěliví a vysvětlete znovu, komu jsou hračky určeny.

TIP: Sami vyberte 4 hračky a nechte své dítě rozhodnout o tom, která z nich bude určena na charitu.

Děti ve věku 12 let a více: Nechce děti v tomto věku samy rozhodovat o třídění a balení svých věcí. Zasahujte jen minimálně a spíše jen v pozici rádce. Pocit kontroly nad svým vlastním majetkem a uvědomění si svého prostoru je důležitý pro jejich další vývoj. Snažte se být tolerantní a respektovat jejich rozhodnutí. Navrhněte systém třídění věcí, ale zbytek už nechte na nich.

A stejně jako u mladších dětí: nadchněte je pro to, aby udělaly radost někomu jinému!Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář