Jak stěhovat a přestěhovat kočkuRuku na srdce – kdo z nás má rád velké změny a stěhování? Ani většina koček jimi není nadšena. Navíc většinou do poslední chvíle netuší, co je vlastně čeká. Všeobecně je známo, že kočky mají rády svůj domov, pohodu a klid. Pokud by si mohly vybrat, raději by zůstaly ve svém starém domově, kde všechno dobře znají a mají udělána svá hřejivá místečka určená k odpočinku.

Kočky se se změnami sžívají velice zdlouhavě, k novému místu přistupují s nedůvěrou a jen pomalu si zvykají na nové prostředí. Proto, pokud se z nějakého důvodu musíte stěhovat, postupujte tak, aby vaše kočka byla na vše předem připravena a nebyla vystavena tak silnému náporu stresu. Vyvarujete se tak zbytečnému zoufalému mňoukání, škrábání a psychickému otřesu zvířete, které mu může způsobit zdravotní problémy, nechutenství a v krajním případě i smrt.

Kočičí stěhování do nového domova si rozdělte do tří částí, chcete-li etap. Věnujte pozornost přípravě na stěhování, stěhování samotnému a okukování a zabydlování nového domova.

Příprava:

 • Seznamte svou kočku s přenosným boxíkem. Nejdříve jej jen otevřený položte do místnosti a nechte kočku, aby si jej sama okoukala, očichala. Dovnitř dejte její oblíbenou deku, hračku – zkrátka věc, kterou má ráda a dobře ji zná. Doba, za kterou si kočka zvykne na nové místo a klidně bez pocitu nebezpečí vchází dovnitř, je velice individuální a záleží na povaze zvířete. Pokud je váš kočičí mazlíček příliš plachý a nechce dovnitř vlézt, začněte mu dávat misku poblíž dvířek a některé pamlsky dejte dovnitř. Nezapomeňte ji při tom hladit a mazlit se s ní.
 • Krabice na stěhování začněte pokládat do místnosti ideálně ještě několik týdnů před samotným balením. Ideálně začněte balit s předstihem a každý večer naplňte dvě až tři krabice. (čtěte také: Tipy a triky: Jak co nejlépe zorganizovat stěhování?) Kočka tak nepocítí tolik změn najednou a bude klidnější. Pokud je nervóznější povahy, balte věci tak, aby vždy měla někde svoje místečko mimo pohyb a hluk. Pokud je vaše kočka hodně aktivní, bylo by možná dobré ji během balení někam zavřít, aby se vám neschovala mezi věci a neskončila v zalepené krabici.
 • Během balení věcí dochází postupně k narušení celé struktury původního domova. Snažte se tedy alespoň dodržovat časový harmonogram, na který byla kočka zvyklá. Najděte si na ni čas a mazlete se s ní.
 • Pokud i přesto je vaše kočka velice nervózní, případně v důsledku probíhajících změn odmítá žrát, zajděte s ní k veterináři a poraďte se o možnosti využití antistresových léků, které stěhování usnadní vám i vašemu mazlíčkovi.

Stěhování

 • Dohlédněte, aby byla vaše kočka během stěhování mimo dosah předních dveří. V nastalém zmatu, příchodech a odchodech cizích lidí ze stěhovací agentury by se snadno mohlo stát, že by vyšla ven s nimi a ztratila se. Požádejte stěhováky, aby za sebou důsledně zavírali dveře, případně na vchodové dveře napište cedulku.
 • Ráno před samotným stěhováním nakrmte svou kočku ve stejný čas, jak byla zvyklá. Nedávejte jí však celou porci – během převozu by se jí nemuselo udělat dobře.
 • Při převozu se snažte postavit transportní box tak, aby kočka nebyla v úplné tmě a dezorientovaná. Ideálně na takové místo, kde bude mít přehled o dění a nebude se zbytečně bát. Ujistěte se, že je transportní box zajištěn proti pádu a také dobře zavřen: kdyby se zmatená kočka dostala ven ještě v autě, mohla by v panice jednat podrážděně a někoho poškrábat.

Zabydlování:

 • Počítejte s tím, že jakmile svého kočičího mazlíčka vypustíte do nového domova a hned po té, co se rozkouká kolem a vzpamatuje z cesty, chvíli ji jen tak neuvidíte. Kočka je zvídavý tvor, musí si pořádně prozkoumat své nové působiště, a to mu chvíli potrvá.
 • Než kočku vypustíte do džungle objevování, dejte si tu práci a odstraňte elektrické kabely a veškeré pro zvíře nebezpečné předměty – nebo takové, které by mohly přijít k úhoně. Dejte si zvýšený pozor, zda v prostoru, kde se kočka bude pohybovat, nejsou otevřené nádoby s pesticidy, čisticími prostředky nebo nastražen jed na hubení drobných hlodavců.
 • Než kočku vypustíte, nachystejte jí nové bydlení. Přichystejte jí její koutek, kde bude mít misky na jídlo a na pití, písek a svůj pelíšek. Až budete kočku vypouštět, udělejte to poblíž jejího pelíšku.
 • Pokud už předem víte, že vaše kočka velmi špatně snáší změny, zařiďte jí vše v jednom pokoji a nechte ji v něm pár dní aklimatizovat. Ideálně až budete mít vše vybaleno a uklizeno.

Rady na závěr:

Zvládnout stěhování a zachovat si nervy v klidu bývá obtížné. Snažte se nemyslet jen na svou rodinu a na sebe, ale i na své domácí mazlíčky. Mezi vybalováním a zabydlováním si najděte čas na to, abyste je pohladili, hráli s nimi jejich oblíbené hry a respektovali jejich časový plán na pohyb, jídlo a spánek. Odměnou vám za to bude spokojeně vrnící kočka ve vašem novém domově.Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář