Jak přestěhovat domácího opeřenceMáte doma žlutého kanárka, barevnou andulku nebo upovídaného papouška?

Stěhování je velkou životní událostí, na které následují člověka i jeho zvířecí přátelé. Jak jim změnu domova usnadnit a zpříjemnit? Každé zvíře je zcela jiné, ale stejně jako lidé mají své návyky, oblíbená místa a činnosti, kterých se během stěhování nebo i po něm budou muset vzdát. Asi jen těžko jim vysvětlíte důvody, proč se musíte stěhovat a proč musí měnit svůj milovaný domov – proto je pro ně změna ještě více stresující než pro nás.

Na rozdíl od kočky nebo psa nemusíte své ptačí přátele na stěhování připravovat předem, důležitá je ovšem dostatečná zdravotní kondice opeřence. O jeho zdraví se proto přesvědčte ještě dříve, než začnete stěhovat.

Preventivní prohlídka

Všichni opeřenci jsou velice náchylní na změny. Je to dáno tím, že každé prostředí je osídleno jinými mikroorganismy a právě ptáci jejich náporům často podléhají. Proto raději ještě před stěhováním zajděte k veterináři a ujistěte se, že váš domácí mazlíček je v naprostém pořádku. Budete tak mít jistotu, že jeho imunitní systém funguje na sto procent.

TIP: Pokud jste ještě cestu k veterináři neabsolvovali, tady je pár rad, jak opeřence bezpečně přenést! Z přenosné klece dejte pryč všechny hračky, misky a volně pohybující se předměty. V praxi to znamená odstranění nádobky s vodou a veškeré potravy. Než vyrazíte, ujistěte se, že je váš opeřenec dostatečně hydratovaný a plný sil.

Stěhování

Čím je zvíře starší, tím každou změnu, a tím pádem i stěhování, snáší hůře. Každá vynechaná činnost v jeho naučeném harmonogramu může narušit jeho psychický a potažmo i fyzický stav. Proto se snažte co nejvíce dodržet jeho navyklý denní pořádek, během vyklízení bytu klec umístěte na co nejklidnější místo. Pokud to není možné, zakryjte část klece šátkem tak, abyste zamezili výhled na bytem probíhající cizí osoby – stěhováky.

Po příjezdu do nového domova položte klec na klidné místo, pokud je opeřenec zvyklý na vaši přítomnost a váš hlas, mluvte na něj nebo alespoň mějte klec ve svém okolí. Určitě nic nepokazíte, pokud mu dáte nějaký ten pamlsek navíc.

Prvních pár dní po přestěhování pečlivě sledujte, zda se neprojevují u opeřence známky znepokojení: nechuť k jídlu, nedostatek pitného režimu, nezájem o okolní svět. V případě přetrvávání těchto příznaků se neprodleně poraďte se svým veterinářem.Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář