Co stihnout před stěhováním v 10 krocíchStěhování

Pomalu se chystáte na stěhování, jste stále v klídečku a říkáte si: „To je v pohodě, to za týden hravě zvládnu?“ Tak na to rychle zapomeňte, protože jednu věc vám můžeme říct jistě: Stěhování zabere vždycky mnohem víc času, než si myslíte. Takže buďte chytří, myslete dopředu a nenechte se zaskočit!

Čeká vás spousta balení a příprav a budete rádi, že si pak budete moci aspoň na chvíli oddychnout. Nechte se inspirovat a zařaďte do svého programu to, co musíte před stěhováním zajistit:

1. Odhadněte svoje možnosti

I když se vám budou přátelé nabízet, že to všechno společně zvládnete a že mají síly za dvacet, stejně se nakonec budete muset obrátit s odvozem velkých a těžkých věcí na stěhovací službu. Pokud budete hledat tyto služby na poslední chvíli, může se vám stát, že narazíte na nekvalitní služby nebo naopak – že už budou všechny agentury časově vytíženy. Zajistěte si vše dostatečně dopředu, vyhnete se tak unáhleným rozhodnutím. Zeptejte se svých známých, zda by vám někoho nedoporučili. Zavolejte stěhovacím agenturám ve svém okolí a porovnejte jejich služby a cenové nabídk.

2. Ujasněte si podmínky

Pokud už máte vybranou stěhovací agenturu, předem si ujasněte podmínky. Dejte jim přesný plán stěhování, časový harmonogram a přibližné položky, které bude třeba odvézt. Než smlouvu podepíšete, zjistěte si, zda platíte na hodinu, za stěhovací den nebo za celou „akci“. Jaké služby agentura nabízí? S čím vám pomůže nebo naopak co musíte zvládnout bez ní? Co vše je zahrnuto v ceně? Vyhnete se pak nedopatření, kdy vám až na místě sdělí, že bez pomoci výtahu vám nic nevynesou apod.

3. Sežeňte co nejvíc krabic!

Až se začnete skutečně balit, budete na své věci potřebovat velké množství různě velikých krabic. Můžete si je samozřejmě koupit v papírnictví, lepší variantou je požádat o prázdné krabice od zboží v obchodě. Ideální jsou krabice od banánů. Vždy se ujistěte, že krabice je pevná a uzavíratelná!

4. Začněte balit strategicky

Možná vám to přijde jako hloupost začít se balit už dva měsíce dopředu, ale jak dlouho vám trvalo se na stávajícím místě zabydlit? Jako první začněte balit věci, které právě nepotřebujete (třeba v létě zimní věci). Krabice dávejte do jedné místnosti nebo garáže či sklepa, ať na ně stále nenarážíte – tím udržíte poklidný chod domácnosti a nebudete mít z bytu přeskakovací dráhu. Pokud začnete opravdu s dvouměsíčním předstihem, můžete si vše dobře promyslet a v pohodě zabalit po večerech jednu dvě krabice.

5. zbavte se zbytečností

Stěhování je ideální čas na to, abyste se zbavili všech zbytečností, které jste ve svém domově za léta nashromáždili.

Tip: Pokud jste nějakou věc nepoužívali víc jak rok, a pokud pro vás nemá citovou hodnotu (servis po babičce), zbavte se jí!

Nemusíte jen bezmyšlenkovitě vyhazovat: nejdřív vytřiďte ty věci, které nepoužíváte, pak je pojděte znovu a rozhodněte, co vyhodíte, co rozdáte a co si případně ještě necháte.

6. Zabavte se prodejem

Vytřídili jste hromadu věcí a je vám líto je rozdat? Prodejte je! Vezměte do ruky foťák, věci nafoťte a vyzkoušejte kouzlo internetového prodeje. Při zařizování nového bydlení se vám bude každá koruna hodit!

7. Darujte věci charitě

Pokud se věci pro prodej už nehodí, ale přesto jsou nerozbité a použitelné, darujte je na charitu. Je spousta lidí, kterým se vaše věci budou ještě hodit. Zabrouzdejte na internetu a nejděte nejbližší sběrné místo, určitě někomu uděláte radost a vy budete mít ze sebe dobrý pocit!

8. Informujte o změně adresy

Ačkoli žijeme v uspěchaném světě elektronické pošty a sociálních sítí, dejte vědět včas o změně své adresy. Stále ještě jsou lidé, kteří vám rádi pošlou poštou přání k svátkům nebo pohled z dovolené. Stačí všem rozeslat hromadný email – to vám zabere jen pár minut.

9. Copak máte ve spíži?

Máte ve spíži nebo ve sklepě spoustu zavařenin, které už nechcete s sebou vozit – a je škoda je vyhodit? Rozplánujte si včas, co budete vařit a postupně se jich touto cestou zbavujte. Třeba se vám otevře nový kulinářský svět. Pokud máte opravdu spoustu jídla, uspořádejte velkou rozlučkovou párty!

10. Zorganizujte převoz

Určitě máte už nasmlouvanou tu nejlepší stěhovací agenturu ve městě, víte, kam s kterou krabicí a co a jak zabalit. Nemyslete při stěhovaní jen na věci, zajistěte i pohodlné přemístění svých blízkých. Pokud máte děti, dejte je na den k babičce nebo jim zajistěte program s kamarády. Zařiďte jim odvoz do nového bydlení, až bude všechen shon a zmatek pryč. Myslete i na domácí zvířata: organizujte vše tak, aby nebyla celý den zavřená.Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář